Sprzedaż majątku nabytego w drodze spadku nie podlega VAT
Gmina nie jest podatnikiem VAT z tytułu czynności polegających na odpłatnym zbywaniu przedmiotów nabytych w drodze spadkobrania ustawowego.
W odróżnieniu od obrotu nieruchomościami nabytymi w drodze tzw. komunalizacji mienia państwowego, gmina nie podejmuje aktywności podobnych do podmiotu handlującego przedmiotami używanymi. Ponadto, gmina nie ma wpływu na nabycie takich przedmiotów, a poza tym takie przypadki mają generalnie charakter sporadyczny – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 11 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 1277/18.
Wniosek o interpretację
Gmina wystąpiła o udzielenie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że postanowieniem sądu rejonowego nabyła w całości z dobrodziejstwem inwentarza spadek po zmarłej mieszkance. Stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło na podstawie art. 935 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu. Jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Polsce nie da się ustalić albo ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa. Podkreśliła, że zgodnie z art. 1023 Kodeksu cywilnego ani Skarb Państwa, ani gmina nie mogą odrzucić spadku, który przypadł im z mocy ustawy. Skarb Państwa i gmina nie składają również oświadczenia o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta