Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zarządzenie burmistrza o odwołaniu dyrektora niezgodne z prawem

14 maja 2019 | Dobra Administracja | Danuta Frey

Decyzja o odwołaniu dyrektora instytucji kultury 
musi uwzględniać stan faktyczny i prawny 
w dacie jego wydania.

Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej (GOKiBP) został powołany na to stanowisko w styczniu 2016 r. W czerwcu 2016 r., zaledwie po pięciu miesiącach, burmistrz miasta odwołał go ze skutkiem natychmiastowym z powodu choroby, trwale uniemożliwiającej wykonywanie obowiązków. Drugą przyczyną było odstąpienie od realizacji umowy, o której mowa w art. 15 ust. 5 ustawy z 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Wspomniany przepis przewiduje, że przed powołaniem dyrektora samorządowej instytucji kultury, organizator zawiera z nim odrębną umowę, w które strony określają warunki organizacyjno-finansowe instytucji kultury oraz program jej działania.

Pikniki pod znakiem zapytania

Odwołany dyrektor biblioteki wezwał burmistrza do uchylenia zarządzenia o odwołaniu ze stanowiska. Twierdził, że choroba, która spowodowała jego usprawiedliwioną nieobecność w pracy, nie może być uznana za trwale uniemożliwiającą wykonywanie obowiązków. Nie upłynął bowiem okres uprawniający do pobierania zasiłku chorobowego. Nieprawdziwe jest też twierdzenie o odstąpieniu od realizacji umowy, gdyż nigdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament