Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Luksemburg pomoże polskim frankowiczom

14 maja 2019 | Prawo | Marek Domagalski

We wtorek rzecznik generalny TSUE ma wyrazić opinię dotyczącą odstępowania od umów frankowych. Prawnicy zapowiadają korzystny wyrok.

 

To zapewne ostatnia prosta przed wyrokiem, na który czekają frankowicze, ale ten zostanie wydany za mniej więcej dwa miesiące.

Niezależnie od treści wyrok powinien przyśpieszyć rozstrzyganie sporów (procesów) o kredyt denominowany i indeksowany do franka, co samo w sobie może być korzystne dla kredytobiorców.

Sąd pyta o franki

Cztery pytania prejudycjalne skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE Sąd Okręgowy w Warszawie ponad rok temu. Pyta, czy w razie stwierdzenia nieważności (abuzywności) części postanowień umowy kredytu ze względu na naruszenie dyrektywy 93/13/EWG, kiedy upadek całej umowy byłby niekorzystny dla konsumenta, sąd może wypełnić luki w niej krajowymi przepisami (głównie chodzi o zastąpienie mechanizmu walutowego, rynkowym oprocentowaniem złotego)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament