Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do końca maja wójt przedstawi radzie sprawozdanie finansowe

14 maja 2019 | Dobra Administracja | Leszek Jaworski

Fragmentem procedury absolutoryjnej dla zarządu jednostki samorządowej jest rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego. Pokwitowanie wykonania budżetu z pominięciem tego elementu powoduje 
nieważność całego postępowania.

 

Wójt (burmistrz, prezydent miasta), zarząd powiatu lub województwa do 31 maja musi przedstawić organowi stanowiącemu danej jednostki samorządu terytorialnego sprawozdanie finansowe za miniony rok. Dokument ten jest niezbędny w procedurze absolutoryjnej zarządu jednostki samorządu terytorialnego (jst). Tryb jego rozpatrzenia i zatwierdzenia reguluje art. 270 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (dalej ufp). Pominięcie któregoś z wymaganych elementów tego postępowania może prowadzić do nieważności uchwały absolutoryjnej podjętej przez radę gminy (radę powiatu, sejmik).

Sprawozdanie finansowe

Celem sporządzenia sprawozdania finansowego jest rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku wykonania budżetu jst. Przepisy ufp nie określają jednak jego zakresu. Jaka więc powinna być treść sprawozdania? Odpowiedź zawarta jest w § 28 ust. 1 rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. w sprawie rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (dalej rrpk).

Sprawozdanie to, zgodnie z § 34 ust. 6 rrpk zarząd jst ma obowiązek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament