Obowiązkowe dla pracodawców, dobrowolne dla uczestników
Około 11,5 mln osób zostanie objętych programem pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich wejdzie do systemu automatycznie.
PPK to powszechny, dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo, który ma zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów.
Odpowiedzialny za utworzenie w firmie PPK jest pracodawca. Nieważne, czy zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, agencyjnej, czy dana osoba będzie wykonywać pracę nakładczą, czy jest członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych.
Do obowiązku pracodawcy należy wybranie instytucji finansowej, która zajmie się zarządzaniem pieniędzy pracowników. Pracodawca podpisuje stosowne umowy z wybraną instytucją oraz oblicza i przekazuje naliczone składki. Wybór instytucji powinien być dokonany wraz z przedstawicielami pracowników.
Rolę instytucji zarządzającej może pełnić towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń na życie, powszechne towarzystwo emerytalne oraz pracownicze towarzystwo emerytalne.
Pierwsze wpłaty
PPK nie muszą być utworzone od razu. Firmy zostaną włączone do programu według obowiązującego harmonogramu, ustalonego na podstawie wielkość zatrudnienia:
• zatrudniające co najmniej 250 osób – od 1 lipca 2019 r.
• zatrudniające co najmniej 50 osób – od 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta