Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązkowe dla pracodawców, dobrowolne dla uczestników

14 maja 2019 | Ekonomia | Anna Ogonowska-Rejer
Do programu w pierwszej kolejności muszą przystąpić  firmy zatrudniające co najmniej 250 osób
źródło: AdobeStock
Do programu w pierwszej kolejności muszą przystąpić firmy zatrudniające co najmniej 250 osób

Około 11,5 mln osób zostanie objętych programem pracowniczych planów kapitałowych. Większość z nich wejdzie do systemu automatycznie.

 

PPK to powszechny, dobrowolny system długoterminowego oszczędzania, tworzony i współfinansowany przez pracowników, pracodawców i państwo, który ma zapewnić dodatkowe oszczędności dla przyszłych emerytów.

Odpowiedzialny za utworzenie w firmie PPK jest pracodawca. Nieważne, czy zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej, agencyjnej, czy dana osoba będzie wykonywać pracę nakładczą, czy jest członkiem rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych.

Do obowiązku pracodawcy należy wybranie instytucji finansowej, która zajmie się zarządzaniem pieniędzy pracowników. Pracodawca podpisuje stosowne umowy z wybraną instytucją oraz oblicza i przekazuje naliczone składki. Wybór instytucji powinien być dokonany wraz z przedstawicielami pracowników.

Rolę instytucji zarządzającej może pełnić towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń na życie, powszechne towarzystwo emerytalne oraz pracownicze towarzystwo emerytalne.

Pierwsze wpłaty

PPK nie muszą być utworzone od razu. Firmy zostaną włączone do programu według obowiązującego harmonogramu, ustalonego na podstawie wielkość zatrudnienia:

• zatrudniające co najmniej 250 osób – od 1 lipca 2019 r.

• zatrudniające co najmniej 50 osób – od 1...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11354

Wydanie: 11354

Spis treści
Zamów abonament