Nasz eksport ma się bardzo dobrze
Tadeusz Kościński 7 proc. wzrostu eksportu w 2018 r. (r./r.). To jest to, co zakładaliśmy i co udało się nam osiągnąć – mówi wiceminister przedsiębiorczości i technologii odpowiedzialny za kwestie związane z eksportem. Podkreśla także dynamiczny wzrostu eksportu polskich usług. Zaś ujemne saldo w wymianie z zagranicą tłumaczy wzrostem cen ropy.
W 2018 r. padł kolejny rekord w eksporcie polskich towarów. Ich wartość sięgnęła 221 mld euro i po raz drugi, tak jak w 2017 r., przekroczyliśmy 200 mld euro. Nasz eksport jest na właściwym torze?
Tadeusz Kościński: Ten wynik to bardzo dobra wiadomość w trudnych czasach. Trwa wojna handlowa pomiędzy dwoma największymi eksporterami na świecie: Chinami i USA. Relacje handlowe pomiędzy USA a Unią Europejską też pozostawiają wiele do życzenia. Do tego obserwujemy przeciągający się brexit i spowolnienie wzrostu PKB i popytu zagranicznego u naszych głównych partnerów handlowych, w tym Niemiec. Cała gospodarka światowa spowolniła. Mając te fakty na uwadze, uważam, że liczba 221 mld euro w ubiegłym roku to bardzo dobry wynik. Oznacza to 7 proc. wzrostu eksportu w 2018 r. (r./r.). To jest to, co zakładaliśmy i co udało się nam osiągnąć.
Rośnie też eksport usług?
Tak. Wraz z usługami, których eksport wzrósł w 2018 r. o niemal 13 proc., mamy nawet 8-proc. wzrost eksportu. To o punkt procentowy więcej niż dynamika, którą założono w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Przez ostatnie trzy lata (odnosząc to do 2015 r.) eksport towarów wzrósł o 19 proc., a usług – aż o 46 proc. Łącznie eksport towarów i usług wzrósł w tym okresie o 29 proc.
Rośnie też import. Jego dynamika jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta