Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy chcą ochrony

11 czerwca 2019 | Rzecz o prawie | Marek Domagalski
źródło: materiały prasowe

Większość przedsiębiorców bardziej przypomina konsumentów - mówi prof. Michał Romanowski.

 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaprezentowało szereg zmian dla małych i średnich, a zwłaszcza dla indywidualnie prowadzonych firmy. Jedną z nich jest objęcie statusem konsumenta drobnych przedsiębiorców. To dobry pomysł?

- To doniosła zmiana zrywająca z dotychczasową fikcją. Wpisanie do pierwszej wersji projektu części ogólnej kodeksu cywilnego reguły rozciągającej ochronę prawa konsumenckiego na drobnych przedsiębiorców zaproponowałem jako przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego już w 2008 r.

Pozostało to niestety w sferze projektu.

Tak, niemniej bardzo pozytywnie oceniam objęcie w tym projekcie ochroną prawa konsumenckiego osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą Mikro i mali przedsiębiorcy stanowią ok. 96 proc. wszystkich przedsiębiorców.

Zrywamy z fikcją?

Tak. Projekt z nią zrywa. Zmiana np. będzie dotyczyła rozstrzygania sporów między osobą fizyczną prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą lub w formie spółki osobowej, np. w zakresie handlu, rzemiosła, innowacji, w tym w postaci franszyzy, a firmą telekomunikacyjną (w zakresie usług telekomunikacyjnych), bankiem (w zakresie usług...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament