Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gmina budując drogę nie działa w charakterze podatnika VAT

11 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Agnieszka Bieńkowska

Budowa przez gminę drogi dojazdowej mającej charakter drogi publicznej nie jest dokonywana w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej, nawet jeśli droga ta prowadzi do sprzedawanych przez gminę działek budowlanych.

Gminie nie przysługuje więc prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z poniesionymi w tym celu nakładami – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 maja 2019 r., sygn. I FSK 577/17.

Wniosek o interpretację

Gmina wystąpiła o wydanie interpretacji w sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług. We wniosku wskazała, że zakończyła realizację inwestycji polegającej na budowie odcinka drogi wraz z oświetleniem na osiedlu domków jednorodzinnych. Odcinek nowo wybudowanej drogi położony został w miejscu, w którym dotychczas nie istniała gminna droga dojazdowa, a nastąpiło to w celu zapewnienia dojazdu do sprzedawanych przez nią działek budowalnych.

Część działek została sprzedana przed realizacją inwestycji, część w trakcie jej realizacji, część natomiast w dalszym ciągu oferowana jest do sprzedaży. Sprzedaż działek podlegała opodatkowaniu VAT i została udokumentowana wystawianymi przez gminę fakturami. Sprzedawane działki przylegają bezpośrednio do wybudowanego w ramach inwestycji odcinka drogi.

Celem budowy dróg było wyłącznie zapewnienie dojazdu do działek budowlanych sprzedawanych przez gminę. Z dróg tych korzystają głównie obecni właściciele działek. Gmina nie podjęłaby się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament