Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Saksonia za zniesieniem sankcji

11 czerwca 2019 | Świat | Piotr Jendroszczyk
Władimir Putin w czasie spotkania z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem na forum gospodarczym w Petersburgu. Prezydent Rosji otrzymał tam zaproszenie do Drezna, gdzie działał w przeszłości jako agent  KGB.
źródło: AFP
Władimir Putin w czasie spotkania z premierem Saksonii Michaelem Kretschmerem na forum gospodarczym w Petersburgu. Prezydent Rosji otrzymał tam zaproszenie do Drezna, gdzie działał w przeszłości jako agent KGB.

W landach wschodnich panuje nostalgia za Rosją. Na korzyść Kremla działa tam także Alternatywa dla Niemiec.

Pragniemy pokojowego zakończenia konfliktu na Ukrainie, ale chcemy jak najszybszego zakończenia sankcji gospodarczych – oświadczył premier Saksonii Michael Kretschmer w Petersburgu. Brał tam udział w Międzynarodowym Forum Gospodarczym pod patronatem Władimira Putina.

Kretschmer jest członkiem CDU, ugrupowania Angeli Merkel, która stoi twardo za międzynarodowymi sankcjami wobec Rosji. Nie zmienia zdania mimo nacisków potężnego lobby niemieckiego przemysłu niebędącego się w stanie pogodzić z utratą, a raczej ograniczeniem dostępu do rosyjskiego rynku. Premier Kretschmer poszedł na forum w Petersburgu jeszcze dalej i zaprosił Władimira Putina do złożenia wizyty w Dreźnie, a więc w mieście, gdzie działał jako agent KGB w czasach NRD. Chwalił budowę Nord Stream 2 i zapewnił, że dobre relacje gospodarcze sprzyjają rozwiązywaniu problemów politycznych.

Dłoń Putina

Co więcej – uznał, że organizując takie przedsięwzięcie jak forum gospodarcze, Putin wyciągnął ręku do Zachodu. – Musimy uścisnąć wyciągniętą rosyjską dłoń – tłumaczył niemieckim mediom Kretschmer, premier liczącego 4 mln...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament