Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak to robią na świecie

11 czerwca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Pracownicze programy emerytalne z automatycznym zapisem wprowadziły trzy kraje Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD): Nowa Zelandia, Wielka Brytania i Turcja, a Irlandia rozważa ich wprowadzenie. Anna Ogonowska-Rejer

 

Do tych programów automatycznie zapisywani są wszyscy pracownicy lub osoby nowo zatrudnione (w określonym wieku), a wystąpienie z nich wiąże się ze złożeniem odpowiedniej deklaracji.

Nowa Zelandia

Jako pierwsza na świecie zdecydowała się na wdrożenie dobrowolnego pracowniczego programu emerytalnego z automatycznym zapisem na poziomie krajowym. Program KiwiSaver zaczął działać 2 lipca 2007 r. Do programu automatycznie zapisywane są wszystkie nowo zatrudnione osoby posiadające obywatelstwo w wieku 18–65 lat. Oprócz obywateli Nowej Zelandii z automatu zapisywane są osoby uprawnione do pobytu na terytorium kraju na czas nieokreślony. Wszyscy, którzy nie są automatycznie zapisywani do KiwiSaver, również samozatrudnieni i bezrobotni, mogą dołączyć do systemu dobrowolnie.

Do programu można zapisać się u pracodawcy i bezpośrednio w instytucji zarządzającej. Pracownik może przekazywać na fundusz emerytalny 3, 4 lub 8 proc. swojego wynagrodzenia brutto. Dla pracodawcy minimalna składka wynosi 3 proc., ale może on dobrowolnie wpłacać wyższe kwoty. Osobom, które wpłaciły w ciągu roku co najmniej 1042,86 dolara nowozelandzkiego, państwo dopłaca 521,43 dolara rocznie.

Rezygnację z oszczędzania można złożyć między 13. a 55. dniem rozpoczęcia pracy. Środki z konta KiwiSaver mogą być wypłacone po osiągnięciu 65. roku życia i wykazaniu co najmniej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament