Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja wydana w trybie autokontroli musi być zgodna z żądaniem strony

11 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Anna Puszkarska

Organ I instancji może sam zmienić zaskarżoną decyzję tylko, gdy uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie. Na skorzystanie z tego uprawnienia ma 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

- Po wydaniu decyzji, strona wniosła od niej odwołanie. Organ, który wydał decyzję, rozważa jej zmianę w trybie autokontroli. Czy przed zmianą decyzji może uzupełnić postępowanie dowodowe?

Kwestia ta jest niejednolicie rozstrzygana w orzecznictwie. Zgodnie z art. 132 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) w przypadku, gdy odwołanie wniosły wszystkie strony, a organ, który wydał decyzję, uzna, że to odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję.

Z tego rozwiązania można skorzystać także w przypadku, gdy odwołanie wniosła jedna ze stron, a pozostałe strony wyraziły zgodę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament