Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obowiązki i prawa skarbnika gminy

11 czerwca 2019 | Dobra Administracja | Jakub Dorosz-Kruczyński

Stanowisko skarbnika - obok wójta, jego zastępców, członków zarządu powiatu lub województwa i sekretarzy jednostek samorządu terytorialnego - zaliczane jest do grupy stanowisk kierowniczych w urzędach samorządowych.

Postępowanie zmierzające do wyłonienia skarbnika j.s.t. ma charakter merytoryczno-polityczny Procedura naboru skarbnika rozpoczyna się od rozpisania konkursu o naborze na takie wolne stanowisko urzędnicze. W pierwszej kolejności potencjalny skarbnik uczestniczy w otwartym konkursie zmierzającym do wyłonienia kandydata o najlepszych kompetencjach do zajmowania takiego stanowiska.

Jawność i przejrzystość

O istocie takiej procedury wypowiedział się sąd administracyjny w Gliwicach: „Nabór kandydatów na wolne stanowisko urzędnicze jest otwarty, co oznacza, że przybiera postać sformalizowanego postępowania rekrutacyjnego, a każdy spełniający warunki przewidziane ogłoszeniem o naborze, może zgłosić swoją kandydaturę. Otwartość naboru zostaje zachowana jeśli spełniony jest wymóg jawności i przejrzystości postępowania konkursowego" (wyrok WSA w Gliwicach z 15 maja 2018 r., LEX nr 2505669). Stosunek pracy ze skarbnikiem następuje na skutek powołania, którego dokonuje odpowiednia rada na wniosek wójta, starosty albo marszałka województwa. Można powiedzieć, że na organie wykonawczym j.s.t. spoczywa ciężar uzyskania politycznego poparcia dla kandydata, którego najlepsze kompetencje zostały potwierdzone procedurą konkursową.

Podobnie wygląda procedura odwołania z funkcji skarbnika j.s.t. – czynność taka należy do właściwości odpowiedniej rady...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament