Doświadczenie nabyte w ramach konsorcjum
Nie jest konieczne fizyczne wykonanie robót przez wykonawcę, by mógł on powołać się na doświadczenie zdobyte w toku ich realizacji jako członek konsorcjum. Faktyczny udział nie oznacza udziału bezpośredniego.
Wyrokiem z 21 grudnia 2018 r., sygn. akt KIO 2534/18, Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie oparte na zarzutach szeregu naruszeń Prawa zamówień publicznych („Pzp") związanych z oceną nabycia doświadczenia w toku realizacji zamówienia przez konsorcjum.
Stan faktyczny
Zamawiający sformułował warunek udziału w postępowaniu polegający na konieczności legitymowania się doświadczeniem w wykonaniu robót katarowych polegających na pogrążeniu na wodzie kombinowanych ścianek szczelnych o określonej głębokości. Wykonawca powołał się na doświadczenie uzyskane w toku realizacji zamówienia przez składające się z dwóch podmiotów konsorcjum firm, którego był liderem. Jego oferta została następnie wybrana przez zamawiającego jako najkorzystniejsza.
Odwołujący ustalił, iż konsorcjum, w skład którego wchodził konkurencyjny wykonawca, w toku realizacji zamówienia dokonało podziału obowiązków odnośnie do zakresu robót stanowiących jego przedmiot. Roboty, na które powołał się konkurent odwołującego, zostały fizycznie wykonane wyłącznie przez jego konsorcjanta.
Tak określony stan faktyczny stanowił podstawę odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, zarzucającego m.in. zaniechanie wykluczenia konkurenta odwołującego z postępowania, pomimo, że wprowadził on zamawiającego w błąd przy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta