Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rekompensaty to nie jest docelowe rozwiązanie

11 czerwca 2019 | Ekonomia
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorstwa z branż energochłonnych nie spodziewają się, że wyrównania rozwiążą problem rachunków za prąd. Jedynym realnym rozwiązaniem byłaby zmiana miksu energetycznego. MARIUSZ JANIK

 

– Nie spodziewałbym się wielkich rekompensat. Z dotychczas docierających do biznesu sygnałów wynika, że można zapewne oczekiwać – w optymalnym scenariuszu – około 200 tys. euro w ciągu trzech lat (w formie pomocy „de minimis"). To jest nic w porównaniu z nakładami, jakie trzeba będzie ponieść – mówi „Rzeczpospolitej" Bogusław Kapała, dyrektor służby utrzymania zakładów w Grupie Nowy Styl.

Koncern dotychczas kupował prąd w ramach grupy zakupowej i, jak podkreśla Kapała, dostawał niezłe ceny. Szkopuł w tym, że gigantyczne podwyżki spadły na nią w ubiegłym roku: nasz rozmówca szacuje je na 60 proc. – Oznaczało to w sumie około kilka milionów różnicy z stosunku do poprzedniego kontraktu – podkreśla Kapała.

Teoretycznie, pod koniec ubiegłego roku przyjęto też dodatkowe mechanizmy łagodzące: akcyzę zmniejszono z 20 do 5 zł, opłata przejściowa została zredukowana o astronomiczne 95 proc., zapowiedziano nowe metody rozliczania kogeneracji (jednoczesnej produkcji prądu i ciepła).

Te mechanizmy mogą proces wyhamować, ale nie zatrzymać. – Przewidywania nie są wesołe – konkluduje nasz rozmówca. W tej branży potencjalny wzrost cen w 2020 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament