Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chcemy legalnie ratować życie

11 czerwca 2019 | Nauka
Wynik badania PET-CT zmienia postępowanie lekarskie w dużej grupie pacjentów
źródło: Shutterstock
Wynik badania PET-CT zmienia postępowanie lekarskie w dużej grupie pacjentów

Wadliwy przepis powoduje, że nie możemy diagnozować chorych na rzadkie nowotwory – mówi dr Bogdan Małkowski. Karolina Kowalska

 

W wielu polskich szpitalach onkologicznych radiofarmaceutyki, czyli substancje radioaktywne wykorzystywane w diagnostyce PET-CT (pozytonowej tomografii emisyjnej), nie mają potrzebnych zezwoleń i w związku z tym mogą być nielegalne. Tak wynika z raportu NIK. Czy pacjenci narażeni są na niebezpieczeństwo?

W żadnym wypadku. Diagnostyka PET-CT, wykorzystująca radiofarmaceutyki, ma wykryć najmniejsze nawet ogniska nowotworu, aby jak najwcześniej wdrożyć terapię i ocalić lub wydłużyć życie chorego. Raport wykazał, że w diagnostyce PET-CT wykorzystywane są substancje bez świadectwa dopuszczenia do obrotu. Nie było mowy, że mogą być niebezpieczne, choć tak może wynikać z medialnych przekazów. Radiofarmaceutyk to izotop promieniotwórczy połączony z substancją organiczną, która jest normalnym produktem przemian w organizmie, np. glukozą. Pacjentowi podaje się śladową ilość substancji, którą lekarze medycyny nuklearnej są w stanie wychwycić za pomocą aparatury, ale która nie ma działania farmaceutycznego. Stwierdzenie, że jakakolwiek ilość substancji może komukolwiek zaszkodzić, jest absurdem.

Żaden z pacjentów nie miał skutków ubocznych?

Badania PET-CT są w Polsce prowadzone od 18 lat i nie ma żadnych informacji na temat ewentualnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11378

Wydanie: 11378

Spis treści
Zamów abonament