Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Warto zbudować efektywnie działający system compliance w firmie

30 sierpnia 2019 | Biznes i finanse | Monika Wolska-Hertman

Po ostatnim globalnym kryzysie finansowym regulatorzy rynków finansowych podejmowali wiele inicjatyw o charakterze regulacyjnym.

Miały one zwiększyć stabilność sektora finansowego i zniechęcić zarządy firm do podejmowania ryzykownych i nieuczciwych działań, poprzez zwiększenie kar i odpowiedzialności. Jednak przypadki negatywnych skutków nieuczciwych i/lub niezgodnych z prawem działań firm nie są domeną sektora finansowego. Coraz częściej systemy prawodawcze poszczególnych krajów wprowadzają podobne obowiązki, w tym sankcje karne za ich nieprzestrzeganie w firmach spoza sektora finansowego. Przykładem jest projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych.

Ponadto, sami właściciele firm coraz częściej dostrzegają potrzebę wprowadzenia kompleksowych rozwiązań służących zapobieganiu nieprawidłowościom oraz umożliwiających wczesne ich wykrywanie i reagowanie. Rolę taką może pełnić funkcja Compliance i system zarządzania ryzykiem zgodności.

Jak pokazują wyniki badań przeprowadzonych przez Instytut Ponemon oraz Globalscape (The True Cost of Compliance with Data Protection Regulations, publikacja grudzień 2017), średni koszt braku zgodności wśród badanych firm wyniósł $14.82 milionów i odzwierciedla 45 procentowy wzrost w stosunku do roku 2011. Wyniki badań wskazują również, że skutki braku zgodności są 2,71 razy wyższe niż koszty zapewniania zgodności.

Kluczowe elementy

Organizacja sprawnie działającej jednostki Compliance i jej pracowników (ang....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11445

Wydanie: 11445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament