Drugie życie zapomnianych bunkrów
Zdaniem ekspertów bunkry mają dziś wartość historyczną, stanowią militarne dziedzictwo i ważne jest, aby nie stracić ich bezmyślnie.
W Rudzie Śląskiej trwa wyburzanie polskich bunkrów pamiętających kampanię wrześniową 1939 r. Ciężki sprzęt na terenie inwestycji pojawił się 12 lipca 2019 roku. Zniszczono schrony bojowe nr 81 i 82 Punktu Oporu Radoszowy. Zostały one zbudowane w latach 30., ich bojowym zadaniem była ochrona Śląska przed inwazją III Rzeszy. Stanowiły tylko część pasma umocnień Drugiej Rzeczypospolitej, rozciągającego się na przestrzeni 60 km, od wsi Przeczyce na północy aż do miejscowości Wyry na południu.
Większość polskich bunkrów jest dziś w złym stanie technicznym. Na miejskiej działce w Rudzie Śląskiej, znajdującej się w pobliżu dzisiejszej ul. Kalinowej, powstaną hale magazynowe. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego prywatna działka, na której burzone są bunkry, przeznaczona jest pod zabudowę.
Na terenie Rudy Śląskiej znajdują się 64 polskie bunkry oraz dwa schrony niemieckie. Jednak informacja o zburzeniu trzech bunkrów wywołała żywe dyskusje, mimo że polskie bunkry podlegające legalnej rozbiórce nie są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta