Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Firmy inwestują w rozwój

30 sierpnia 2019 | Ekonomia
Wiele rodzimych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. A mogłyby przecież korzystać z ulg podatkowych – twierdzą eksperci.
źródło: Shutterstock
Wiele rodzimych przedsiębiorstw, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową, nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. A mogłyby przecież korzystać z ulg podatkowych – twierdzą eksperci.

Polska innowacyjność w rankingach wygląda słabo. Ale w rzeczywistości sytuacja nie jest taka zła. Współpraca nauki z biznesem zaczęła się zazębiać, rośnie aktywność na rynku patentów. michał duszczyk

 

Jeśli patrzeć na twarde dane, można odnieść wrażenie, że Polska jest krajem o bardzo niskiej innowacyjności i kreatywności przedsiębiorców. Według danych Eurostatu Polska na badania i rozwój (B+R) przeznaczyła w 2017 r. 1,03 proc. PKB, choć w całej Unii Europejskiej wskaźnik ten wynosił 2,07 proc. PKB, a w Szwecji przekroczył nawet 3,3 proc. Jeszcze gorzej prezentują się dane dotyczące zgłaszania patentów na innowacje. W 2018 r. do Europejskiego Urzędu Patentowego zgłoszono ogółem 174 tys. wniosków patentowych, z czego wnioskodawcy z Polski stanowili jedynie 0,3 proc. zgłoszeń.

Statystyki zaburzają jednak faktyczny obraz. Rodzimi przedsiębiorcy myślą o innowacjach i stale zmieniają swoją ofertę.

Nie wiedzą o swojej działalności B+R

Jak przekonuje Michał Rodak, doradca w departamencie doradztwa Grant Thornton, polska gospodarka pełna jest firm stale pracujących nad nowymi produktami.

– W 2018 r. wspólnie ze studiem Edisonda przeprowadziliśmy analizę na ten temat. Przebadaliśmy 500 losowo wybranych dużych oraz średnich firm produkcyjnych i usługowych w Polsce. Sprawdziliśmy, czy w ciągu ostatniego roku informowały one na swoich stronach internetowych, że wprowadziły...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11445

Wydanie: 11445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament