Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Województwo śląskie: przyjazne, nowoczesne, innowacyjne

30 sierpnia 2019 | Dodatki Jednodniowe
≥ Region stoi przed koniecznością dywersyfikacji i zmiany swojego profilu gospodarczego
źródło: materiały prasowe
≥ Region stoi przed koniecznością dywersyfikacji i zmiany swojego profilu gospodarczego

Restrukturyzacja | Wysoka jakość życia w regionie, konkurencyjność gospodarki opartej na nowoczesnych technologiach, rozwój przemysłu kreatywnego 
i przemysłu czasu wolnego 
to główne cele działań zmierzających 
do transformacji Górnego Śląska.

 

Województwo śląskie zaliczane jest do regionów o największym potencjale gospodarczym w naszym kraju. Stoi jednak przed wyzwaniami dość typowymi dla centrów górniczo-przemysłowych, z tym że największe tego typu centra europejskie rozpoczęły przebudowę swojego modelu gospodarczego już w drugiej połowie XX wieku (w Zagłębiu Ruhry proces transformacji trwał kilkadziesiąt lat).

Na Górnym Śląsku skumulowało się wiele niekorzystnych zjawisk mających wpływ na jakość życia mieszkańców. Region charakteryzuje się największym w kraju odsetkiem terenów zdegradowanych i zdewastowanych oraz stosunkowo niskim tempem ich rekultywacji i zagospodarowania (52 ha na rok) – wynika z „Planu działań transformacji regionu" opublikowanego w lipcu tego roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Tereny zdegradowane koncentrują się głównie w centralnej i zachodniej części regionu, co wiąże się z dużym nasyceniem działalności górniczej i wydobycia surowców. Pozostałości po zlikwidowanych przedsiębiorstwach obniżają atrakcyjność gospodarczą i jakość życia mieszkańców.

Atrakcyjny region dla inwestorów

Regionu dotykają również problemy społeczne i demograficzne. Od dłuższego czasu widoczne jest zjawisko depopulacji, czyli spadku liczby ludności – od 2000 roku spadek ten wyniósł 4,4 proc....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11445

Wydanie: 11445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament