Prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę
Odmowa przyznania premii regulaminowej pracownikowi, który terminowo wykonał zadania premiowe, sprzeciwia się zasadzie prawa do jednakowego wynagrodzenia za pracę jednakową lub o tej samej wartości. Naruszenie to ma charakter kwalifikowany w razie przyznania spornych premii pracownikom zatrudnionym na takich samych stanowiskach pracy, którzy w wyznaczonych im terminach nie wypełnili takich samych lub analogicznych przesłanek nabycia premii.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku II PK 19/16 z 28 marca 2017 r.
Powód zatrudniony był u pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony jako tzw. project manager. Integralną częścią umowy o pracę powoda stanowił załącznik regulujący zasady premiowania pracowników działu technicznego spółki. Wskazany załącznik opisywał dokładnie warunki niezbędne do nabycia uprawnień do premii, a więc: wzorowe wywiązanie się z powierzonych obowiązków; zakończenie danego etapu budowy; otrzymanie puli premii do podziału przez dyrektora grupy budów. Opisane zostały również obiektywne mierniki, na podstawie których wypłacano premie. Należały do nich: zakończenie realizacji budynków danego etapu inwestycji zgodnie z założonym budżetem i określonymi terminami, potwierdzonymi wpisem o zakończeniu prac do dziennika budowy. Co więcej, aby uzyskać premię należało przygotować komplet dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia procedury wystąpienia o uzyskanie pozwolenia na użytkowanie zrealizowanych budynków w terminach do 31 grudnia 2008 r. oraz zakończyć realizację budynków przy zachowaniu dobrej jakości prac, zasad sztuki i przepisów prawa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta