Region dynamicznych zmian gospodarczych
Rozmowa | Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.
Przez wiele dekad górnictwo i hutnictwo kształtowały region. Dziś województwo śląskie uczestniczy w europejskim programie „Regiony górnicze w transformacji". Jak obecnie wygląda obraz Śląska?
Jakub Chełstowski: Nasza tradycja i obyczaje były nierozerwalnie związane z górnictwem. Nie odcinamy się od tego. Dziś mamy efektywnie funkcjonujące kopalnie, które dają stabilne miejsca pracy. Górnictwo przyczynia się do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski. Mamy liczne przykłady nadania obszarom postindustrialnym nowych funkcji społecznych, edukacyjnych, kulturalnych czy turystycznych. Takimi obiektami są np. Strefa Kultury w Katowicach. W miejscu byłej kopalni Katowice powstał nowoczesny budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Muzeum Śląskiego. Z kolei w Zabrzu mamy unikatowy w Europie kompleks tras podziemnych w Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. Jest jeszcze sporo do zrobienia. Aktywnie uczestniczymy w pracach zespołów roboczych programu „Regiony górnicze w transformacji" przy Komisji Europejskiej. Zarząd Województwa Śląskiego przyjął plan działań transformacji regionu. Wszystko po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta