Giną lasy otulające wielkie miasta
Gospodarkę leśną realizuje się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju – deklarują leśnicy. Jednak eksperci wskazują, że z wielu powodów potrzebujemy lasów w miastach i pod miastami.
Czarny dym pojawił się nad miastem Sao Paulo, największą metropolią Ameryki Południowej. Dym był tak gęsty, że dwunastomilionowe miasto w środku dnia zostało sparaliżowane, pogrążyło się w półciemności i chaosie.
Dym przywędrował z północy kraju, gdzie pożary lasów w tym roku są wyjątkowo duże i rozległe. Dopiero wtedy głośno zaczęto mówić o płonącej Puszczy Amazońskiej. W Brazylii pożary trwały już od trzech tygodni, ale informacje na ten temat były skąpe. Teraz toczy się walka z żywiołem. W całym kraju odnotowano już 75 tys. ognisk zapalnych, w ubiegłym roku o połowę mniej.
Amazońskie lasy deszczowe to największe lasy na świecie. Wielu ekologów wyraża obawy, że zniszczenie lasów w Brazylii przyspieszy globalną katastrofę ekologiczną. Amazonia zajmuje 5,5 mln km kw., bywała nazywana „płucami Ziemi". Drzewa pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i uwalniają z powrotem do powietrza tlen w procesie fotosyntezy. Dorzecze Amazonki odgrywało istotną rolę w łagodzeniu gwałtownych zmian klimatycznych. O wyzwaniach związanych ze zmianami klimatu wciąż najwięcej mówi się jednak w Europie i Ameryce Północnej.
W Europie tego lata płonęły lasy w Niemczech, mieszkańcy niemieckich miast pierwszy raz od dawna zmagali się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta