Ponad miliard złotych na doskonalenie produktów i tworzenie nowych usług
Z tej kwoty 750 mln zł ma trafić na sfinansowanie projektów realizowanych przez małe i średnie firmy, samodzielnie lub w konsorcjach. Tematem zaplanowanych prac muszą być badania prowadzące do stworzenia nowych wyrobów.
W połowie września rozpocznie się nabór wniosków do flagowej części programu „Inteligentny rozwój". Przedsiębiorcy, którzy mają pomysł na rozwój oferowanych produktów i w związku z tym poszukują środków na sfinansowanie niezbędnych do tego prac badawczych i rozwojowych, stoją przed szansą pozyskania łącznie 1,1 mld zł. To budżet całego konkursu organizowanego na potrzeby działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa".
Jest to największe w skali kraju źródło bezzwrotnych dotacji na realizację typowych projektów badawczo-rozwojowych (chociaż oczywiście nie jedyne). Dla porządku należy dodać, że przedmiotem każdego projektu muszą być prace rozwojowe (obligatoryjny element), mogą być prace przemysłowe (element fakultatywny) oraz prace przedwdrożeniowe (dobrowolny element przedsięwzięcia). Wynikiem każdego dofinansowanego zadania musi być nowy lub znacząco zmodernizowany produkt (towar, usługa) nadający się do komercjalizacji i – co istotne – mający szansę zaistnieć na rynku.
Dla kogo
Wnioski o dofinansowanie, które będą przyjmowane od 16 września do 16 grudnia (szczegóły patrz ramka obok) mają prawo przygotowywać i składać zarówno samodzielnie działający przedsiębiorcy (w szczególności mikro, małe i średnie firmy), jak i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta