Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Leki z osocza ratują życie

30 sierpnia 2019 | Nauka
źródło: Shutterstock

Wykrywamy coraz więcej chorób, które mogą być leczone substancjami pochodzącymi z krwi. julia schwartz

 

Osocze ratuje życie i zdrowie. Ta naturalna, pochodząca z ludzkiego organizmu substancja jest bazą do produkcji leków o niezwykle szerokim zastosowaniu w wielu podstawowych dziedzinach medycyny – m.in. w hematonkologii, chorobach zakaźnych, immunologii, hemofilii oraz w szerokim zakresie wskazań neurologicznych.

Co roku systematycznie wzrasta zapotrzebowanie na terapie oparte na ludzkim osoczu, które zgodnie z najnowszymi szacunkami może w kolejnych latach rosnąć w tempie dwucyfrowym (dotychczas ok. 9 proc. rocznie). Mimo to w Polsce według danych Narodowego Centrum Krwi spada poziom wykorzystania osocza pozyskiwanego od honorowych dawców krwi. Nie powstała bowiem fabryka frakcjonowania osocza, nie wprowadzono żadnego systemu pozyskiwania i magazynowania tego cennego produktu ani racjonalnego zarządzania nim.

Tymczasem leków wytwarzanych z osocza, takich jak np. immunoglobuliny, zaczyna brakować na rynku. Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia i Rady Europy osocze ludzkie powinno być wykorzystywane na potrzeby lecznictwa kraju, z którego pochodzi, Polska swoje nadwyżki jednak sprzedaje. Decyzja o tym, jak systemowo rozwiązać ten problem, wciąż nie została podjęta. Lekarze podkreślają, że najważniejsze jest pozyskiwanie nowych dawców. – Pamiętajmy: krwi nie syntetyzuje się w laboratorium, trzeba ją po prostu oddać, ludzie muszą to wiedzieć –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11445

Wydanie: 11445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament