Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ofensywa Tet

30 sierpnia 2019 | Rzecz o historii | Maciej Fischer
źródło: AFP
Szef południowowietnamskiej policji, generał Nguyen Ngoc Loan, strzela z rewolweru w głowę dowódcy szwadronów śmierci Wietkongu (zdjęcie wykonane w Sajgonie 1 lutego 1968 r. przez Eddiego Adamsa)
źródło: AFP
Szef południowowietnamskiej policji, generał Nguyen Ngoc Loan, strzela z rewolweru w głowę dowódcy szwadronów śmierci Wietkongu (zdjęcie wykonane w Sajgonie 1 lutego 1968 r. przez Eddiego Adamsa)
Ewakuacja rannych amerykańskich żołnierzy z pola bitwy w An Hoa.  Wietnam Południowy, 9 lipca 1965 r.
źródło: AFP
Ewakuacja rannych amerykańskich żołnierzy z pola bitwy w An Hoa. Wietnam Południowy, 9 lipca 1965 r.

Rozpoczęta 30 stycznia 1968 r. ofensywa Armii Wietnamu Północnego (AWP) i Wietkongu na początku Nowego Roku Księżycowego doprowadziła w ostateczności do upadku Wietnamu Południowego i wycofania się Amerykanów z Półwyspu Indochińskiego.

Noc z 30 na 31 stycznia 1968 r. była w Sajgonie huczna i wesoła. Trwało ogłoszone przez obie strony konfliktu wietnamskiego zawieszenie broni i w blasku fajerwerków świętowano właśnie rozpoczynający się wietnamski Nowy Rok. Głośna zabawa skutecznie zagłuszyła rozpoczęty o godz. 2 nad ranem atak 35 batalionów Wietkongu i Wietnamskiej Armii Ludowej (WAL) na miasto. 11 spośród tych batalionów miało zdobyć strategiczne cele w stolicy: Pałac Prezydencki, siedzibę sajgońskiego radia, kwaterę główną Marynarki Wojennej WP, siedzibę Szefostwa Połączonych Sztabów ARW i ambasadę amerykańską. Rozpoczęła się długo przygotowywana przez komunistów Ofensywa Tt, która swoim zasięgiem objęła wszystkie większe miasta leżące na południe od strefy zdemilitaryzowanej na 17 równoleżniku. Jej celem było doprowadzenie do powszechnego powstania i ostatecznego zjednoczenia kraju pod rządami komunistycznego reżimu z Hanoi.

Ok. godziny 3.00 nad ranem pod siedzibę sajgońskiego radia podjechało kilku ludzi w mundurach południowowietnamskiej policji i skierowało się do wejścia. Jeden z nich wyciągnął pistolet i zastrzelił strażnika. W tym samym momencie z karabinu maszynowego ustawionego w sąsiednim budynku skoszono pozostałą ochronę. Ale na tym szczęście napastników się skończyło. Jeden z techników radiowych zdołał bowiem nadać zaszyfrowaną depeszę z informacją o ataku. Odcięto prąd....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11445

Wydanie: 11445

Spis treści

Reklama

Zamów abonament