Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy należy opodatkować wadium

28 października 2019 | Podatki i księgowość | Paweł Terpiłowski

W przypadku wpłacenia kwoty zabezpieczającej przetarg, obowiązek podatkowy w VAT powstaje w dniu zaliczenia jej na poczet ceny, a więc wyboru oferty danego uczestnika.

Wadium to powszechne zabezpieczenie przy sprzedaży w drodze przetargu. Dzięki niemu do przetargu przystępują osoby naprawdę zainteresowane nabyciem przedmiotu przetargu, a co więcej, wadium zabezpiecza interes organizatora na wypadek zmiany decyzji uczestnika co do nabycia wygranej. Chociaż wadium ma charakter przedpłaty, to jego opodatkowanie podatkiem od towarów i usług odbywa się w odmienny sposób niż zadatku czy zaliczki.

Z kodeks cywilnego wynika, że co do zasady w razie wygrania przetargu wadium podlega zwrotowi (patrz ramka). Jednak w powszechnej praktyce wadium zaliczane jest na poczet przyszłej ceny, co ułatwia rozliczenia pomiędzy stronami transakcji. Jak zatem widać, wadium może pełnić rolę zadatku, jeśli zostanie to ustalone w warunkach przetargu. Tak samo jak zadatek, wadium może podlegać zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała.

Chwila otrzymania...

Moment powstania obowiązku podatkowego dla wszelkiego rodzaju przedpłat został ustalony w art. 19a ust.  8 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament