Kiedy należy opodatkować wadium
W przypadku wpłacenia kwoty zabezpieczającej przetarg, obowiązek podatkowy w VAT powstaje w dniu zaliczenia jej na poczet ceny, a więc wyboru oferty danego uczestnika.
Wadium to powszechne zabezpieczenie przy sprzedaży w drodze przetargu. Dzięki niemu do przetargu przystępują osoby naprawdę zainteresowane nabyciem przedmiotu przetargu, a co więcej, wadium zabezpiecza interes organizatora na wypadek zmiany decyzji uczestnika co do nabycia wygranej. Chociaż wadium ma charakter przedpłaty, to jego opodatkowanie podatkiem od towarów i usług odbywa się w odmienny sposób niż zadatku czy zaliczki.
Z kodeks cywilnego wynika, że co do zasady w razie wygrania przetargu wadium podlega zwrotowi (patrz ramka). Jednak w powszechnej praktyce wadium zaliczane jest na poczet przyszłej ceny, co ułatwia rozliczenia pomiędzy stronami transakcji. Jak zatem widać, wadium może pełnić rolę zadatku, jeśli zostanie to ustalone w warunkach przetargu. Tak samo jak zadatek, wadium może podlegać zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała.
Chwila otrzymania...
Moment powstania obowiązku podatkowego dla wszelkiego rodzaju przedpłat został ustalony w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta