Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wystarczyła umowa i ugoda, by fiskus dostał podatek

28 października 2019 | Podatki i księgowość | Aleksandra Tarka

Podatnik, który za zgodą klienta przejmuje od pierwotnego inwestora otrzymane przez niego zaliczki, musi liczyć się z koniecznością rozliczenia VAT.

Rozliczanie VAT w branży budowlanej nie jest rzeczą prostą. I nie chodzi tylko o to, że proces inwestycyjny jest wieloetapowy, przepisy zmienne i niejednoznaczne, a w grę zazwyczaj wchodzą duże pieniądze. Zdarza się też, że inwestycja deweloperska rozpoczęta przez jedną firmę, jest ostateczne kończona przez inną. To może nie tylko dodatkowo skomplikować rozliczenia z fiskusem, ale przy zbyt pochopnym i nieprzemyślanym uregulowaniu transakcji skończyć się prawdziwą katastrofą. Potwierdza to przypadek przedsiębiorstwa, które przegrało niedawno przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór z fiskusem o rozliczenie VAT, po tym jak podjęło się dokończenia inwestycji mieszkaniowej.

Zamiana firm...

We wniosku o interpretację z maja 2016 r. spółka deweloperska wyjaśniła, że nabyła od innego dewelopera nieruchomość, w skład której wchodzi działka z trwającą budową budynku mieszkalnego.

Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest 13 roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i ich sprzedaży. Wynikają one z umów przedwstępnych podpisanych przez klientów z byłym inwestorem. Przy czym, co istotne, nabywcy zobowiązani byli – zgodnie z ustalonym harmonogramem – do zapłaty na rzecz pierwotnego dewelopera ceny za lokal. Do dnia sfinalizowana zakupu całość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament