Wystarczyła umowa i ugoda, by fiskus dostał podatek
Podatnik, który za zgodą klienta przejmuje od pierwotnego inwestora otrzymane przez niego zaliczki, musi liczyć się z koniecznością rozliczenia VAT.
Rozliczanie VAT w branży budowlanej nie jest rzeczą prostą. I nie chodzi tylko o to, że proces inwestycyjny jest wieloetapowy, przepisy zmienne i niejednoznaczne, a w grę zazwyczaj wchodzą duże pieniądze. Zdarza się też, że inwestycja deweloperska rozpoczęta przez jedną firmę, jest ostateczne kończona przez inną. To może nie tylko dodatkowo skomplikować rozliczenia z fiskusem, ale przy zbyt pochopnym i nieprzemyślanym uregulowaniu transakcji skończyć się prawdziwą katastrofą. Potwierdza to przypadek przedsiębiorstwa, które przegrało niedawno przed Naczelnym Sądem Administracyjnym spór z fiskusem o rozliczenie VAT, po tym jak podjęło się dokończenia inwestycji mieszkaniowej.
Zamiana firm...
We wniosku o interpretację z maja 2016 r. spółka deweloperska wyjaśniła, że nabyła od innego dewelopera nieruchomość, w skład której wchodzi działka z trwającą budową budynku mieszkalnego.
Dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta, w której wpisane jest 13 roszczeń o zawarcie przyrzeczonych umów ustanowienia odrębnej własności lokali mieszkalnych i ich sprzedaży. Wynikają one z umów przedwstępnych podpisanych przez klientów z byłym inwestorem. Przy czym, co istotne, nabywcy zobowiązani byli – zgodnie z ustalonym harmonogramem – do zapłaty na rzecz pierwotnego dewelopera ceny za lokal. Do dnia sfinalizowana zakupu całość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta