Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uiścić podatek za inną osobę

28 października 2019 | Podatki i księgowość | Lidia Rubińska

Aby fiskus nie zakwestionował wpłaty w formie bezgotówkowej, cała operacja musi polegać na tym, że osoba trzecia przekazuje pieniądze na konto przedsiębiorcy, a ten przelewa je do urzędu skarbowego.

Przepisy podatkowe zezwalają na zapłatę podatku przez najbliższą osobę z rodziny lub przez osobę obcą. Na podstawie art. 62b § 1 i 3 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) zapłata podatku może nastąpić m.in. przez małżonka podatnika, jego zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę lub przez inny podmiot. Z przepisów tych wynika, że podatek w kwocie wyższej niż 1000 zł może zapłacić sam przedsiębiorca lub osoby z jego rodziny. Jeśli jednak za podatnika podatek płaci inny podmiot, tzn. nienależący do rodziny, to kwota podatku nie może przekroczyć 1000 zł.

W myśl art. 60 § 1 pkt 1 i 2 o.p. przy zapłacie gotówką za termin zapłaty podatku uważa się m.in. dzień wpłacenia kwoty podatku w kasie organu podatkowego lub w kasie podmiotu obsługującego organ podatkowy. Natomiast w obrocie bezgotówkowym za dzień zapłaty podatku uważa się m.in. dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku płatniczego podatnika w instytucji płatniczej. Wobec tego powstaje pytanie czy w obrocie bezgotówkowym jest możliwa zapłata podatku przez inną osobę.

Przykład

Przedsiębiorca posiada zaległość w VAT za luty i marzec 2019 r. w kwocie 3 500 zł. Pomimo wezwań przez organ podatkowy przedsiębiorca nie zapłacił zaległego podatku, a więc organ wszczął postępowanie egzekucyjne i zajął konto firmowe przedsiębiorcy. Czy brat przedsiębiorcy uzyskujący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament