Anioły dla młodych firm
Programy akceleracyjne, inwestor branżowy lub anioł biznesu – to tylko przykłady źródeł finansowania, z których mogą skorzystać młodzi przedsiębiorcy. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.
Rozwiązaniem, które powinni rozważyć przedsiębiorcy na początku swojej przygody z biznesem, jest wsparcie w ramach wyspecjalizowanych programów akceleracyjnych. Oprócz ewentualnych pieniędzy otrzymają w nim wsparcie mentorów oraz pomoc w dotarciu do klientów. To właśnie te kontakty są często wskazywane jako główna korzyść płynąca z akceleracji.
– Kolejna ścieżka pozyskania finansowania to znalezienie inwestora branżowego lub anioła biznesu i tu właśnie z pomocą przychodzą relacje wypracowane w ramach dobrych branżowych programów akceleracyjnych – mówi Maciej Kołtoński, dyrektor ds. komunikacji i strategii z Fundacji Startup Poland. Dodaje, że spółka z dobrym biznesplanem, zakładająca szybkie, kilkakrotne rokroczne wzrosty, może również brać pod uwagę finansowanie z funduszy Venture Capital.
Różne opcje pod lupą
W przypadku startupów z dojrzałych rynków (Azja, Stany Zjednoczone, Europa Zachodnia) finansowanie zazwyczaj zaczyna się od kapitału własnego lub współpracy z aniołem biznesu. Taką drogę obrał Jeff Bezos, który zakładając firmę, przekonał 20 inwestorów prywatnych, aby zainwestowali w niego po 50 tysięcy dolarów.
– Tacy aniołowie, ze względu na swoje doświadczenia jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta