Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze zatrudnienie albo wyższe ceny

28 października 2019 | Ekonomia i rynek | Grzegorz Siemionczyk
źródło: Rzeczpospolita

Podwyższenie płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto w ciągu pięciu lat może kosztować gospodarkę niemal pół miliona miejsc pracy. Alternatywa to wyższa inflacja.

 

W Polsce, według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, pracuje obecnie niespełna 16,5 mln osób w wieku 15–64 lata. W II kwartale br. liczba ta zmalała o 0,5 proc. rok do roku i była to jej druga zniżka z rzędu. Poprzednio ta najszersza miara zatrudnienia przez dwa kwartały z rzędu malała na początku 2013 r., gdy polska gospodarka znalazła się w stagnacji z powodu kryzysu fiskalnego w strefie euro i załamania inwestycji po Euro 2012. Tym razem zatrudnienie może maleć dłużej, bo wynika głównie z niekorzystnych trendów demograficznych. Z wyliczeń ekonomistów Credit Agricole Bank Polska wynika, że podwyższanie płacy minimalnej w tempie, jakie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament