Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Impeachment: zarzuty najcięższego kalibru

28 października 2019 | Świat | Aleksandra Słabisz


Ostatni tydzień dostarczył zeznań mocno obciążających prezydenta. W tym tygodniu kolejne przesłuchania.

To już drugi miesiąc procedur związanych z impeachmentem. W sobotę przez osiem godzin przesłuchiwany był Philip Reeker, amerykański dyplomata odpowiedzialny za sprawy europejskie w Departamencie Stanu. Zeznał, że jego przełożeni w departamencie zabronili mu wstawić się za ambasador Marie Yovanovitch w momencie, gdy administracja Trumpa chciała ją usunąć ze stanowiska w Kijowie (zajmowała je do 20 maja), bo była przeszkodą w nieoficjalnych rozmowach prezydenta z władzami Ukrainy.

Najbardziej przełomowych zeznań dostarczył jednak William Taylor, pełniący obowiązki ambasadora USA na Ukrainie. Powiedział podczas przesłuchania w ubiegłym tygodniu, że prezydent Trump prowadził własną politykę wobec Ukrainy, uzależniając wartą 391 mln dolarów pomoc wojskową od obietnicy, że Kijów podda śledztwu politycznych rywali Donalda Trumpa, w tym byłego wiceprezydenta Joe Bidena i jego rodzinę, co miałoby ułatwić Trumpowi wygranie drugiej kadencji w Białym Domu. „Zacząłem się niepokoić, bo te nieformalne kontakty polityczne mocno odbiegały od oficjalnych celów polityki zagranicznej USA w stosunku do Ukrainy" – powiedział Taylor, dyplomata z wieloletnim doświadczeniem.

Kto...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament