Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Segregacja spowolniła SOR-y

28 października 2019 | Prawo co dnia | Karolina Kowalska

Pomysł odciążenia oddziałów ratunkowych nie wypalił, bo pacjentów nie można odesłać do nocnej pomocy lekarskiej.

Chorzy, których dokonujący segregacji triażysta zakwalifikuje jako niewymagających pilnej pomocy, nie mogą zostać odesłani do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej (NPL), nawet jeśli mieści się ona w tym samym szpitalu. Wszystko przez przepisy, które pacjenta zarejestrowanego w szpitalnym oddziale ratunkowym (SOR) każe przyjąć właśnie w nim.

Dwa kolejne kolory

Działający od początku października w każdej dużej jednostce Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOP SOR) miał przyspieszyć moment, w którym lekarz po raz pierwszy zobaczy chorego. Dlatego do już obowiązujących trzech kategorii segregacji (kolor czerwony dla chorych wymagających natychmiastowej pomocy lekarza, żółty dla pacjentów mogących poczekać do dwóch godzin i zielony dla mniej pilnych, mogących czekać nawet do siedmiu godzin) dodano dwa kolory. Pomarańczowy oznacza pacjenta, który wymaga pomocy w ciągu mniej niż dziesięciu minut, a niebieski – do czterech godzin. Krócej poczeka pacjent żółty (od 30 do 60 min) i zielony (do dwóch...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament