Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podzieloną płatność można przekazać na rachunek faktora

28 października 2019 | Podatki i księgowość | Tomasz Krywan

Od przyszłego roku nie będzie można ująć w kosztach należności dotyczących transakcji pomiędzy przedsiębiorcami o wartości ponad 15 tys. zł, jeżeli zostaną one zapłacone przelewem na konto bankowe inne niż wskazane na białej liście. Tomasz Krywan

- Kupujemy blachę od dostawcy, który stosuje faktoring. Faktury za blachę płacimy więc na rachunek faktora. Faktury przeważnie przekraczają 15 tys. zł. Od listopada będzie zlikwidowane odwrotne obciążenie i trzeba będzie płacić metodą podzielonej płatności. Czy można zapłacić podzieloną płatność na rachunek faktora? Od stycznia trzeba będzie płacić na rachunek, który jest w bazie podatników VAT. Czy wobec tego zapłata na rachunek faktora będzie dla nas oznaczała jakieś konsekwencje? – pyta czytelniczka.

1 listopada 2019 r. wejdzie w życie art. 108a ust. 1a ustawy o VAT przewidujący obowiązek zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności. Obowiązek ten będzie istniał, jeżeli łącznie spełnionych będzie pięć warunków (patrz ramka).

Jeżeli warunki te będą spełnione, to obowiązek stosowania podzielonej płatności będzie istnieć niezależnie od tego czy płatność ma zostać dokonana na rachunek podatnika, czy na rachunek wskazanej przez niego osoby trzeciej, np. na rachunek faktora. A zatem w zakresie w jakim wymienione warunki będą spełnione, od 1 listopada 2019 r. będziecie Państwo obowiązani dokonywać płatności na rachunek faktora kontrahenta z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Nowy wykaz podatników

Od 1 września 2019 r. działa nowy, prowadzony dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament