Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lotniska położone w centrum miast

28 października 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Shutterstock

Chwalone przez pasażerów, znienawidzone przez sąsiadów

 

Na większość najważniejszych lotnisk europejskich można dotrzeć transportem publicznym z centrum miasta w ciągu godziny. Są jednak i takie, gdzie taka podróż zajmie nie więcej niż pół godziny, a nawet kilka-kilkanaście minut.

Ruch lotniczy jednak rośnie i niezbędna jest rozbudowa portów obsługujących miasta, a czasami cały kraj, a także rozbudowa lotnisk. W przypadku kilku stolic, w tym Warszawy, Berlina czy Lizbony, jest to niemożliwe. Stąd konieczność budowy nowych, większych lotnisk. W tych trzech stolicach plany budowy większych centralnych portów są na różnym etapie zaawansowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, jako pierwsze powinno ruszyć Berlin Brandenburg – w 2020 roku. Czyli opóźnienie od pierwszej planowanej inauguracji wyniesie dziewięć lat. Kolejne to Lizbona (2022), trzecie – według zapowiedzi – będzie lotnisko wchodzące w skład Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie (2028). Zarządy portów położonych w pobliżu centrów miast z reguły są w permanentnym konflikcie z mieszkańcami okolicznych dzielnic. Dlatego na większości lotnisk tak położonych obowiązuje cisza nocna.

Berlin Berlin Tegel

20 mln obsłużonych w 2018 roku,8 km od centrum miasta, dojazd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament