Lotniska położone w centrum miast
Chwalone przez pasażerów, znienawidzone przez sąsiadów
Na większość najważniejszych lotnisk europejskich można dotrzeć transportem publicznym z centrum miasta w ciągu godziny. Są jednak i takie, gdzie taka podróż zajmie nie więcej niż pół godziny, a nawet kilka-kilkanaście minut.
Ruch lotniczy jednak rośnie i niezbędna jest rozbudowa portów obsługujących miasta, a czasami cały kraj, a także rozbudowa lotnisk. W przypadku kilku stolic, w tym Warszawy, Berlina czy Lizbony, jest to niemożliwe. Stąd konieczność budowy nowych, większych lotnisk. W tych trzech stolicach plany budowy większych centralnych portów są na różnym etapie zaawansowania. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z ostatnimi zapowiedziami, jako pierwsze powinno ruszyć Berlin Brandenburg – w 2020 roku. Czyli opóźnienie od pierwszej planowanej inauguracji wyniesie dziewięć lat. Kolejne to Lizbona (2022), trzecie – według zapowiedzi – będzie lotnisko wchodzące w skład Centralnego Portu Komunikacyjnego w Baranowie (2028). Zarządy portów położonych w pobliżu centrów miast z reguły są w permanentnym konflikcie z mieszkańcami okolicznych dzielnic. Dlatego na większości lotnisk tak położonych obowiązuje cisza nocna.
Berlin Berlin Tegel
20 mln obsłużonych w 2018 roku,8 km od centrum miasta, dojazd...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta