Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

WHT: Przed wypłatą dywidendy można złożyć wniosek o opinię

28 października 2019 | Podatki i księgowość | Łukasz Groń Agnieszka Brzóstewicz

Polska firma ma możliwość zwrócenia się do organów podatkowych o wydanie opinii o stosowaniu zwolnienia z podatku u źródła, niezależnie od tego kto miałby ponieść jego ekonomiczny ciężar – uznała Krajowa Informacja Skarbowa. Łukasz Groń 
Agnieszka Brzóstewicz

 

Z odpowiedzi Krajowej Informacji Skarbowej wynika, że polskie firmy (płatnicy) wypłacające dywidendy, należności licencyjne i odsetki podlegające podatkowi u źródła są uprawnione do złożenia wniosku o opinię o stosowaniu zwolnienia, bez względu na ustalenia w zakresie obciążenia ich ekonomicznym ciężarem podatku.

Od 1 stycznia 2019 r. polscy przedsiębiorcy pełniący rolę płatników podatku u źródła mierzą się z nowymi wyzwaniami. Choć wejście w życie jednej z najbardziej rewolucyjnych zmian zasad poboru podatku u źródła wprowadzającej obowiązek stosowania mechanizmu pay and refund w miejsce zasady relief at source na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych zostało odroczone do 1 stycznia 2020 r., to jednak zarówno przygotowanie na nadchodzącą rewolucję, jak i sprostanie obowiązującym już regulacjom okazuje się nie być łatwe w świetle niejasnych przepisów.

Przypomnijmy, że do 31 grudnia 2019 r. na gruncie CIT obowiązują zasadniczo dotychczasowe regulacje w zakresie poboru podatku u źródła. Do końca roku płatnicy przy korzystaniu ze zwolnień ustawowych i przepisów umów o unikaniu podwójnego opodatkowania nie mają obowiązku poboru podatku u źródła w odniesieniu do płatności przekraczających kwotę 2 mln zł w ciągu roku na rzecz jednego kontrahenta. W celu zastosowania zwolnienia lub obniżonej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament