Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Serowarstwa uczyli nas Szwajcarzy

28 października 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Eliza Sikorska
źródło: Eliza Sikorska
źródło: Eliza Sikorska

Trendy | 
Regionalne sery zyskują coraz większe uznanie nie tylko wśród lokalnych mieszkańców, ale też w całej Polsce i za granicą. Jednym z najbardziej znanych jest ser koryciński z Podlasia, ale region słynie także 
z innych smacznych produktów.

 

Sery zyskują na popularności dzięki ich wszechstronnemu wykorzystaniu w codziennej diecie. Ponadto są najlepszym źródłem wapnia.

Na Podlasiu wytwarza się bardzo znany ser koryciński swojski, ale w sklepach w całej Polsce łatwo dostępny jest też ser żółty podlaski. Uznaniem cieszy się także ser suchy podlaski, który leżakuje i suszy się nawet pół roku. Popularny jest także ser podpuszczkowy z Wiżajn, który zawiera mieszankę mleka krowiego i koziego i także bardzo długo dojrzewa.

Jednak najbardziej znany i lubiany jest ser koryciński. Legenda głosi, że mieszkańcy Korycina nauczyli się produkcji serów od Szwajcarów, którzy w czasie potopu szwedzkiego, w latach 1655–1660, brali udział po stronie polskiej w walkach na Podlasiu. Niektórzy ranni żołnierze wracali do zdrowia właśnie w okolicach Korycina. Część z nich osiedliła się w Polsce na stałe i żyjąc tutaj, przekazywała recepturę wyrobu sera miejscowej ludności.

Bez startych żołądków cielęcych

Firma rodzinna Zarzeccy produkcją sera zajmuje się od XIX w. Jeszcze kilka lat temu ich ser był znany jako ser koryciński swojski Czesławy Zarzeckiej. Kolejne pokolenie, Maciej i Żaneta Zarzeccy, zachowując szacunek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament