Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kilka filiżanek dla zdrowia

28 października 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: Shutterstock

Finansowanie | Kiedyś traktowana jak używka, niemal na równi z alkoholem czy papierosami, dziś doceniana za prozdrowotne korzyści. Kawa zmniejsza m.in. ryzyko wystąpienia cukrzycy, miażdżycy, może chronić przed chorobami Alzheimera i Parkinsona, a nawet nowotworami wątroby i jelita grubego. Pięć filiżanek dziennie zaleca Instytut Żywności i Żywienia, który w 2018 roku umieścił ją w piramidzie żywienia i aktywności fizycznej, pokazującej, jak prawidłowo się odżywiać i jak prowadzić zdrowy styl życia.

 

Kawa zawiera ponad 1000 substancji bioaktywnych, które nadają jej smak i aromat oraz wpływają na zdrowie. Prozdrowotne działanie kawy opiera się przede wszystkim na obecności polifenoli o działaniu antyoksydacyjnym. Sprawiają one, że wolniej się starzejemy, a nasze komórki mogą prawidłowo funkcjonować. Poza tym mają one wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, działają przeciwzapalnie, wspierają mechanizmy obronne organizmu. – Picie kawy było uznawane dotychczas za używkę. Liczne badania pokazują, że ma ona korzystne działanie w prewencji chorób, co dla wielu osób, w tym lekarzy, jest bardzo zaskakujące. Nadal trwa dyskusja dotycząca wpływu kawy na ryzyko wystąpienia chorób neurologicznych, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2, a nawet nagłych incydentów naczyniowych, a jej wyniki w większości obalają mit dotyczący...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament