Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy lokatorzy nie płacą czynszu

28 października 2019 | Życie Regionów | Renata Krupa-Dąbrowska
Z roku na rok rośnie zadłużenie najemców lokali komunalnych
źródło: AdobeStock
Z roku na rok rośnie zadłużenie najemców lokali komunalnych

Pielęgnacja zieleni czy pomoc w pracy domowej należą do najbardziej popularnych form odpracowywania zadłużenia czynszowego np. w stolicy.

przybywa osób, które nie płacą czynszu za mieszkania komunalne. Miasta różnie radzą sobie z tym problemem. W wielu z nich można odpracować swój dług.

Rośnie spirala zadłużenia

W Warszawie na koniec czerwca 2019 r. długi czynszowe miało aż 11,7 tys. najemców, a wynosił on 192 mln zł . Były to zaległości powyżej trzech miesięcy. W mniejszych miastach też nie jest lepiej. W Gdyni czynszu regularnie nie płaci 3006 lokatorów, a ich zadłużenie opiewa już na 42,3 mln zł. W Białymstoku problem dotyczy 678 lokatorów, a ich zaległości czynszowe wynoszą ponad 2,7 mln zł. W Lublinie sytuacja również nie wygląda różowo. Dług lokatorski to 212, 7 mln zł i ciąży on na 8979 lokalach. W Olsztynie z płatnościami komornego zalega 2910 najemców na kwotę 58,5 mln zł.

– Zadłużenie obejmuje nie tylko opłaty z tytułu czynszu, ale też za dostawę mediów do lokali, co stanowi 50–60 proc. długu. Ponadto widnieje dług na tzw. lokalach zdanych, tj. tam, gdzie lokator już nie mieszka (w zadłużonym przez siebie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament