Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiady dla woźnego i nauczyciela bez podatku

28 października 2019 | Prawo co dnia | Aleksandra Tarka

Gmina, która za odpłatnością zajmuje się wyżywieniem pedagogów i pracowników szkoły w stołówce, nie działa jako podatnik VAT, ponieważ jest to jej zadanie własne.

Dobra wiadomość dla każdej gminy, która w stołówkach szkolnych zapewnia posiłki nie tylko dzieciom, ale także nauczycielom czy pracownikom administracyjnym. Naczelny Sąd Administracyjny wydał przełomowy wyrok w sprawie rozliczania VAT opłat za takie obiady. Uznał, że gdy gmina oferuje je na takich samych zasadach jak dla uczniów, nie działa jako podatnik VAT.

Podatek jest czy nie

Precedensowe orzeczenie zapadło w sprawie Gliwic. We wniosku o interpretację indywidualną miasto wskazało, że jednym z jego zadań własnych, które wykonuje jako samorząd, jest edukacja. W związku z tym jest organem prowadzącym publiczne przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea, zespoły szkół. W szkołach i przedszkolach działają stołówki. Jak wiele innych samorządów chciało się upewnić, czy usługi wyżywienia uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji podlegają VAT.

Samo było jednak przekonane, że nie i to w każdym przypadku....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament