Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wapń najlepiej czerpać z pożywienia

28 października 2019 | Dodatki Jednodniowe
źródło: materiały prasowe

Rozmowa | Aneta Łańcuchowska, dietetyk kliniczny, blogerka kulinarna.

 

Wapń to główny składnik mineralny naszego organizmu. 99 proc. tego pierwiastka w ludzkim ciele jest zmagazynowane w kościach, a 1 proc. krąży w krwiobiegu, umożliwiając prawidłową pracę mięśni. Jaka jest jego rola w naszym organizmie?

Aneta Łańcuchowska: Pierwiastek zapewnia właściwy rozwój i kształtowanie układu kostnego, wpływając na prawidłowy wzrost, mocne kości i zęby, dlatego też jest niezastąpiony w diecie dzieci w fazie szybkiego wzrostu oraz młodzieży w fazie dorastania. Wapń pełni też wiele innych ważnych ról w ludzkim organizmie, więc również w przypadku osób dorosłych jego zawartość w diecie musi być na odpowiednim poziomie. Uczestniczy w krzepnięciu krwi, reguluje prawidłową pracę mięśnia sercowego, układu mięśniowego oraz nerwowego, wpływając m.in. na prawidłowy sen i dobry nastrój. Ponadto zalecany jest osobom walczącym z nadciśnieniem, ponieważ obniża ciśnienie tętnicze krwi.

Co się dzieje, jeśli zaczyna go brakować?

U dzieci długotrwałe niedobory wapnia są przyczyną krzywicy, zaburzeń wzrostu, osłabienia kondycji zębów, obniżenia szczytowej masy kostnej, co prowadzi do osteoporozy w późniejszym wieku. U...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament