Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatek u źródła jest elementem zapłaty

28 października 2019 | Podatki i księgowość | Patryk Kulak

Podstawa opodatkowania VAT z tytułu importu usług obejmuje podatek u źródła uiszczony od należności wypłacanych na rzecz kontrahentów zagranicznych.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 13 września 2019 r. (0114-KDIP1-2.4012.403.2019.2.JŻ).

Spółka będąca organizatorem sieci franczyzowej w ramach prowadzonej działalności nabywa i zamierza nabywać usługi niematerialne oraz przeprowadzać transakcje opodatkowane podatkiem u źródła. Spółka każdorazowo stara się ustalać z kontrahentami kwestię uregulowania WHT poprzez potrącenie bądź ubruttowienie. Zasadniczo WHT pobierany jest z należności wypłacanej zagranicznemu kontrahentowi, jednak zdarzają się sytuacje, w których nie ma obiektywnej możliwości potrącenia podatku z kwoty płatności. Wówczas spółka decyduje się ponieść ciężar podatku poprzez ubruttowienie należności. Zarówno przy potrąceniu, jak i przy ubruttowieniu należności spółka wykazuje import usług, uwzględniając WHT w podstawie opodatkowania VAT. Wątpliwości spółki dotyczyły konsekwencji w VAT dotyczących ubruttowienia należności wypłacanej kontrahentowi. Zdaniem spółki, w sytuacji zapłaty podatku od ubruttowionych należności wypłacanych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11495

Wydanie: 11495

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Nieprzypisane

Zamów abonament