Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawdy ludowe dla kandydatów

26 listopada 2019 | Rzecz o prawie | Tomasz Krawczyk

Wiek sędziów SN obniżono z politycznych powodów.

 

Znane powiedzenie przestrzega przed kopaniem pod kimś dołków z obawy przed możliwymi osobistymi reperkusjami. Boleśnie się teraz o tym przekonują byli już posłowie PiS: prof. Krystyna Pawłowicz i Stanisław Piotrowicz. W ramach przejmowania przez partię rządzącą Sądu Najwyższego, z powodów wyłącznie politycznych radykalnie obniżono – do 65 lat – górną granicę wieku, po przekroczeniu której zmuszono część „starych" sędziów SN do przejścia w stan spoczynku. Niedawno ostatecznie zanegował to w swoim wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W owych działaniach ustawodawczych większości parlamentarnej wymienieni posłowie mieli swój aktywny udział, zresztą także w prawnej dewastacji Trybunału Konstytucyjnego. Po informacji, że PiS zgłosi na zwalniające się w tym trybunale miejsca oboje byłych posłów (oraz prof. Elżbietę Chojnę- Duch, będącą zresztą w analogicznej wiekowo sytuacji) szybko dostrzeżono, że wiek wszystkich kandydatów przekroczył już granicę 65. roku życia....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament