PPP: wspólny język, wspólne korzyści
Zadaniem podmiotu publicznego jest zaspokajanie potrzeb publicznych z zachowaniem zasad racjonalnego gospodarowania finansami publicznymi, którymi dysponuje. Celem partnera prywatnego jest przede wszystkim osiągnięcie zysku i satysfakcjonującej pozycji rynkowej w ramach swojej działalności.
Partnerstwo publiczno-prywatne stanowi płaszczyznę współpracy, gdzie między tymi z pozoru sprzecznymi celami, obie strony mogą znaleźć „przestrzeń", w której każda z nich swój cel osiąga. Fundamentem współpracy w ramach PPP powinny być bowiem korzyści, jakie powstają przy realizacji przedsięwzięcia dla podmiotu publicznego, podmiotu prywatnego i społeczeństwa.
Finanse
Podmiot publiczny wykorzystując formułę PPP zyskuje przede wszystkim wysokiej jakości usługi publiczne. Ponadto istotnym atutem PPP z punktu widzenia podmiotu publicznego jest fakt, że koszty finansowania fazy inwestycyjnej w formule PPP ponosi co do zasady partner prywatny, a przez długi okres zarządzania i eksploatacji wydatki te są partnerowi prywatnemu zwracane ze środków publicznych w formie opłaty za dostępność bądź w formie opłaty od bezpośrednich użytkowników. W ten sposób podmiot publiczny, regulując przepływy finansowe na realizację zadań, może pozwolić sobie na realizację większej liczby inwestycji.
Dodatkowo w sytuacji, kiedy jednemu partnerowi prywatnemu zostaną powierzone łącznie projektowanie, budowa inwestycji oraz jej długoletnie eksploatowanie, mogą pojawić się oszczędności kosztów projektu w całym cyklu jego życia. Partner prywatny, odpowiedzialny za utrzymanie czy eksploatację infrastruktury będzie bowiem dążył do takiego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta