Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodzi Ukraińcy zwolnieni z podatku

26 listopada 2019 | Prawo co dnia | Monika Pogroszewska

Firma nie płaci zaliczek za cudzoziemca do 26 lat. Wystarczy jego oświadczenie o centrum interesów życiowych w Polsce.

 

Mimo iż przepisy wprowadzające tzw. PIT dla młodych obowiązują już od kilku miesięcy, ich stosowanie wciąż sprawia trudności. W najnowszej interpretacji skarbówka potwierdziła, że przedsiębiorca, który spełni odpowiednie warunki, może zastosować zwolnienie z podatku dla pracowników spoza Polski.

Sprawa dotyczyła firmy, która zatrudnia Ukraińców na umowę zlecenia. Przebywają w Polsce legalnie (wiza, paszport biometryczny lub karta pobytu) oraz posiadają pozwolenie na pracę (oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydane przez wojewodę). Długość ich pobytu uzależniona jest od wizy oraz okresu pozwolenia na pracę. Ukraińcy złożyli pracodawcy oświadczenie o posiadaniu w Polsce centrum interesów życiowych.

Przedsiębiorca ma wątpliwości, jak rozliczać pracowników, którzy nie ukończyli 26. roku życia. Problematyczne jest określenie, czy zleceniobiorcy z Ukrainy są polskimi rezydentami dla celów podatkowych, ponieważ nie przedstawili certyfikatu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament