Do wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy stosuje się odpowiednio przepisy o odwołaniu
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy powoduje ponowne merytoryczne zbadanie sprawy przez ten sam organ, który wydał decyzję. Strona może jednak nie korzystać z tego uprawnienia i od razu zaskarżyć decyzję do sądu administracyjnego.
W sprawie rozstrzygniętej w I instancji decyzją samorządowego kolegium odwoławczego są dwie strony. Jedna z nich złożyła wniosek o ponowne rozpatrzenie tej sprawy przez kolegium, ale druga –wcześniej, od razu po otrzymaniu decyzji – zaskarżyła decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Czy w takim przypadku sprawa musi być ponownie rozpatrzona przez kolegium?
Tak.
Zgodnie z art. 127 § 3 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.) od decyzji wydanej w I instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie. Strona niezadowolona z decyzji może jednak zwrócić się do tego organu z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Do tego wniosku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące odwołań. Oznacza to m.in., że wniosek o ponowne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta