Za przemoc płaci biznes
Należności za obdukcję powinny regulować organy ścigania. W praktyce robi to najczęściej ofiara – mówi europosłanka Sylwia Spurek.
W poniedziałek ruszyła kolejna edycja kampanii „16 dni przeciw przemocy wobec kobiet", w którą od lat pani się angażuje. Mówi się, że 400–500 Polek rocznie umiera w związku z przemocą domową.
To tylko szacunki organizacji pozarządowych, bo w Polsce nikt nie prowadzi oficjalnych statystyk. Nie wiemy więc, ile kobiet w wyniku przemocy straciło życie, popełniło samobójstwo, zostało pobitych na śmierć przez męża lub partnera. To problem, bo nie znając skali, trudno projektować skuteczne rozwiązania i walczyć z przemocą.
A i tak pewnie najłatwiej policzyć te najbardziej drastyczne przypadki.
Rzeczywiście, najwięcej wiemy o ostatnim etapie w całym łańcuchu przeciwdziałania przemocy, bo możemy analizować akta sądowe spraw o znęcanie, pobicia, gwałty i groźby. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi statystyki skazań za przestępstwa, w tym za przestępstwo znęcania. Można też policzyć przemoc domową, biorąc...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta