Jak się przygotować na prawniczy rynek przyszłości
Część prawników już wkrótce stanie się inżynierami prawa pracującymi nie w kancelariach, ale w wyspecjalizowanych firmach technologicznych.
Termin LegalTech (legal technology, technologia prawnicza) coraz częściej pojawia się już nie tylko w zagranicznych mediach branżowych, ale także i w polskich. W świecie prawniczym trwają intensywne dyskusje, jak rozumieć to pojęcie oraz jak stosować technologiczne nowości do usprawniania pracy kancelarii i prawników.
Głównie mówi się o rozwiązaniach technologicznych przeznaczonych dla branży prawniczej. Zjawisko to należy ująć jednak szerzej, ponieważ LegalTech to nie tylko narzędzia stworzone wyłącznie dla prawników, ale wszystkie te, które mogą pomóc w świadczeniu usług prawnych i zaspokajać potrzeby klientów lepiej niż do tej pory. Kancelarie stosują bowiem rozwiązania nieprzewidziane stricte dla prawników (np. programy do zarządzania projektami), a mimo to wykorzystują technologię, aby poprawić proces pracy.
Ponadto rośnie liczba wydarzeń technologiczno-prawniczych, jak choćby Global Legal Hackathon, którego światowym zwycięzcą został w tym roku polski zespół inteliLex. Powód jest bardzo prosty – prawnicy muszą zacząć doganiać pozostałe rynki w używaniu technologii.
To jedyny sposób, aby przeciwstawić się rosnącej sile technologicznych gigantów, którzy krok po kroku próbują opanować kolejne branże.
Korzyści dla prawnika
Kolejne raporty i badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta