Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polacy robią kolejne kroki na drodze do czystego powietrza

26 listopada 2019 | Ekonomia i rynek
Eksperci podkreślali, że gwarancje pochodzenia energii dają przedsiębiorcom potencjał wyróżnienia się na rynku przed konsumentami tym, że ich firma sprzyja ograniczaniu emisji  ze źródeł konwencjonalnych
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Eksperci podkreślali, że gwarancje pochodzenia energii dają przedsiębiorcom potencjał wyróżnienia się na rynku przed konsumentami tym, że ich firma sprzyja ograniczaniu emisji ze źródeł konwencjonalnych
Marek  Szałas dyrektor Biura Rejestrów  w Towarowej Giełdzie Energii Gwarancje pochodzenia w szczególny sposób wyróżniają tych, którzy produkują energię np. z odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak wiatr, woda czy fotowoltaika. Obecnie w systemie gwarancji pochodzenia funkcjonuje ponad 550 podmiotów. Wśród nich jest 14 podmiotów zagranicznych.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Marek Szałas dyrektor Biura Rejestrów w Towarowej Giełdzie Energii Gwarancje pochodzenia w szczególny sposób wyróżniają tych, którzy produkują energię np. z odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak wiatr, woda czy fotowoltaika. Obecnie w systemie gwarancji pochodzenia funkcjonuje ponad 550 podmiotów. Wśród nich jest 14 podmiotów zagranicznych.
Marek  Zawiska zastępca dyrektora Departamentu Źródeł Odnawialnych w URE Z każdym rokiem funkcjonowania następuje wzrost zainteresowanie gwarancjami pochodzenia. Od początku URE współpracuje z TGE, bo bez współpracy tych dwóch podmiotów funkcjonowanie tego systemu, podobnie jak systemu świadectw pochodzenia, byłoby po prostu niemożliwe.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Marek Zawiska zastępca dyrektora Departamentu Źródeł Odnawialnych w URE Z każdym rokiem funkcjonowania następuje wzrost zainteresowanie gwarancjami pochodzenia. Od początku URE współpracuje z TGE, bo bez współpracy tych dwóch podmiotów funkcjonowanie tego systemu, podobnie jak systemu świadectw pochodzenia, byłoby po prostu niemożliwe.
Sebastian Kwapuliński wiceprezes Stowarzyszenia  Energii Odnawialnej  Gwarancje pochodzenia można przyrównać do skarbonki, za pomocą której każdy może wesprzeć ideę wytwarzania energii w źródłach, np. odnawialnych. Bo każdy z nas może być konsumentem dóbr, które zostały wytworzone przez producentów, którzy legitymują się tym, że wykorzystują zieloną energię.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Sebastian Kwapuliński wiceprezes Stowarzyszenia Energii Odnawialnej Gwarancje pochodzenia można przyrównać do skarbonki, za pomocą której każdy może wesprzeć ideę wytwarzania energii w źródłach, np. odnawialnych. Bo każdy z nas może być konsumentem dóbr, które zostały wytworzone przez producentów, którzy legitymują się tym, że wykorzystują zieloną energię.
Maciej  Antczak dyrektor na Polskę w firmie  STX Commodities Dzięki gwarancjom pochodzenia możemy patrzeć na lokalne źródła, lokalnych przedsiębiorców, na cały światopogląd, z którym się utożsamiamy, i daną gwarancję nabyć. Czyli jest to produkt nie tylko dobrowolny, nie tylko działający w kontekście wsparcia wytwórców, ale też jest to produkt budujący świadomość.
autor zdjęcia: Robert Gardziński
źródło: Fotorzepa
Maciej Antczak dyrektor na Polskę w firmie STX Commodities Dzięki gwarancjom pochodzenia możemy patrzeć na lokalne źródła, lokalnych przedsiębiorców, na cały światopogląd, z którym się utożsamiamy, i daną gwarancję nabyć. Czyli jest to produkt nie tylko dobrowolny, nie tylko działający w kontekście wsparcia wytwórców, ale też jest to produkt budujący świadomość.

Jako świadomi konsumenci kupujemy np. żywność, patrząc na jej skład i wartość kaloryczną. Podobnie świadomie możemy wybierać producentów, którzy przy wytwarzaniu dóbr korzystają z zielonej energii. Ale skąd mamy to wiedzieć? Partnerem publikacji jest Towarowa Giełda Energii

 

Energia, jak każdy inny produkt, może być dziś oznaczona. Dzięki temu możemy świadomie wybrać, czy chcemy korzystać z prądu wytworzonego przy wykorzystaniu źródeł odnawialnych, przekonywali uczestnicy debaty „Gwarancje pochodzenia jako element polityki środowiskowej UE. Wyzwania na rynku krajowym", która miała miejsce w redakcji „Rzeczpospolitej".

Przeszło pół tysiąca uczestników rynku

Na początku debaty Marek Szałas, dyrektor Biura Rejestrów w Towarowej Giełdzie Energii (TGE), wyjaśnił, czym są gwarancje pochodzenia.

– Zmierzamy w Polsce do tego, żeby mieć jak najczystsze powietrze. To, czym oddychamy, tj. temat smogu, jest bardzo aktualne i staje się przedmiotem coraz szerszej dyskusji. Gwarancje pochodzenia są jednym z elementów polityki środowiskowej. Chodzi o to, że wszyscy producenci energii elektrycznej w Polsce wykorzystują do produkcji energii różnego rodzaju paliwa. A gwarancje pochodzenia w szczególny sposób wyróżniają tych, którzy produkują energię z odnawialnych źródeł energii (OZE), takich jak wiatr, woda czy fotowoltaika – powiedział Marek Szałas.

– Każdy z producentów energii odnawialnej w Polsce może uzyskiwać przychody z różnych kierunków. Jednym z nich jest sama sprzedaż energii. Drugim jest możliwość sprzedaży świadectw pochodzenia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament