NBP zakończył operację sprowadzenia złota do kraju
W większości banków centralnych – które informują publicznie o swojej strategii zarządzania złotem – około 50 proc. zasobu kruszcu jest przechowywane w skarbcach na terenie kraju. Obecnie tak jest również w przypadku Polski. materiał powstał we współpracy z NBP
Blisko połowa złota wchodzącego w skład oficjalnych aktywów rezerwowych Polski, czyli 105 ton, znajduje się w skarbcach Narodowego Banku Polskiego. Poinformował o tym prof. Adam Glapiński, prezes NBP, na spotkaniu zorganizowanym 25 listopada br. w Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka. Operacja relokacji części zasobów złota zakończyła się pomyślnie.
W ten sposób wypełniono komunikowaną w lipcu bieżącego roku uchwałę Zarządu NBP, by 100 ton złota stanowiącego część oficjalnej rezerwy dewizowej znalazło się w kraju.
Dywersyfikacja zasobów
Podjęta przez Zarząd NBP decyzja o przeniesieniu około połowy obecnych zasobów złota do skarbców NBP była powiązana z wcześniejszymi decyzjami banku centralnego, dotyczącymi zwiększenia zasobu złota NBP łącznie o 125,7 ton w latach 2018–2019.
Tak istotne zwiększenie rezerw w złocie stanowiło przesłankę dywersyfikacji miejsc przechowywania kruszcu. To przyjęta praktyka stosowana przez banki centralne, mająca na celu ograniczenie ryzyka geopolitycznego, którego konsekwencją mogłaby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta