Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony

26 listopada 2019 | Dobra Administracja | Anna Jargut

Interpretacja dotycząca występowania w sprawie niedających się usunąć wątpliwości co do stanu faktycznego oraz co do treści normy prawnej należy nadal do organów wydających rozstrzygnięcie w sprawie.

Ustawą z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw („nowela") do k.p.a. wprowadzone zostały między innymi dwa nowe przepisy – art. 7a i art. 81a. Spośród dokonywanych wówczas zmian w kodeksie, te dwie budziły szczególne zainteresowanie praktyków, jako dające nadzieję na istotną zmianę jakościową w sposobie orzekania przez organy administracji publicznej. Nowela weszła w życie 1 czerwca 2017 r. Po prawie dwóch i pół roku obowiązywania wskazanych przepisów można zatem podjąć próbę oceny, czy oczekiwania te zostały spełnione.

Zbliżone zastosowanie przepisów

W obu przepisach sformułowana została zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony. W art. 7a k.p.a. zasada ta odniesiona została do wątpliwości co do treści normy prawnej, natomiast w art. 81a k.p.a. dotyczy ona wątpliwości co do stanu faktycznego. Poza odmiennym zakresem zastosowania, w dużej części art. 7a k.p.a. i art. 81a k.p.a. skonstruowane zostały w podobny sposób. Oba mają zastosowanie wyłącznie w sprawach, których przedmiotem postępowania administracyjnego jest nałożenie na stronę obowiązku bądź ograniczenie lub odebranie stronie uprawnienia. Częściowo pokrywają się również w zakresie obejmującym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11518

Wydanie: 11518

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament